Rozpoznanie owsicy

Białawe samice owsików o kształcie nitkowatym można dojrzeli gołym okiem w świeżym kale lub przy oglądaniu wieczorem okolicy odbytu śpiącego dziecka (najlepiej w 2 godziny po zaśnięciu, gdy odbywa się proces składania jaj)

Owsicę rozpoznaje się na podstawie stwierdzenia obecności samicy lub jaj pasożyta. W kale jaja owsika są znajdowane przypadkowo (u 15% nosicieli), Metodą diagnostyczną z wyboru są wymazy z okolicy odbytu; wykonane trzykrotnie rano po obudzeniu się pozwalają wykryć 90% inwazji.

Owsiki można wykryć samodzielnie. Można je odnaleźć na stolcu, ale tylko wtedy, kiedy zarażenie jest bardzo nasilone. Innym dość prostym badaniem na obecność owsików u dzieci jest badanie okolic odbytu mniej więcej dwie godziny po zaśnięciu. Jajeczek owsików można także szukać rano w wymazach z okolicy odbytu. Wymazów tych dokonuje się specjalna pałeczką (można ją nabyć w laboratoriach, które przeprowadzają badania na obecność owsików) . Pałeczka znajduje się w probówce. Jeden z końców pałeczki umiejscowiony jest w korku, drugi pokryty jest przezroczystym celofanem., który należy lekko zwilżyć wodą ( bez zdejmowania). Sprawia to, że celofan jest bardziej lepki. Następnie końcówką z celofanem przeciera się okolice odbytu.