Oczyszczanie organizmu


Chcąc jak najdłużej cieszyć się młodym, prawidłowo funkcjonującym  organizmem, warto już teraz oczyścić organizm ze wszystkich pasożytów, złogów, toksyn, które zagrażają zdrowiu. Konieczna jest zmiana nawyków żywieniowych na prawidłowe, ograniczenie stresu, życia w ciągłym biegu. Wówczas organizm będzie w pełni sił, gotowy do wszelkiego działania.


Ziemista cera pełna wyprysków, wypadające i przetłuszczające się włosy, słabe i połamane paznokcie, wzdęcia, zaparcia, bóle głowy i stawy  i wiele innych objawów ze strony organizmu sugeruje,  że o znacznym zanieczyszczeniu  wielu układów, organów w organizmie, które odpowiadają za ważne funkcje w organizmie. Wówczas warto jak najszybciej poddać organizm detoksykacji- oczyszczaniu z nieproszonych gości.

Samo słowo detoksykacja to inaczej odtrucie organizmu z nagromadzonych w nim zanieczyszczeń: produktów przemiany materii, szkodliwych bakterii i toksycznych związków chemicznych. Detoksykacja to zespół reakcji biochemicznych, przekształcających toksyczne związki chemiczne w mniej groźne cząsteczki, które mogą być łatwo wydalone z komórki.
Zanieczyszczenia te, potocznie nazywane toksynami, mogą odkładać się w organizmie latami, stopniowo powodując różne jego dysfunkcje.

Istnieje duży związek pomiędzy toksynami skumulowanymi w organizmie a symptomami pojawiających się coraz to nowszych schorzeń.
Dlatego  też, specjaliści zalecają przeprowadzanie kuracji oczyszczających przynajmniej cztery razy do roku. Najlepiej w okresach przejściowych, kiedy pory roku się zmieniają. Wiosna wydaje się być najwłaściwszym do tego momentem.

Toksyny to substancje  bytujące w każdym środowisku. Toksyna to „trucizna”, która po wchłonięciu do organizmu lub wytworzeniu w organizmie, powoduje zaburzenia jego funkcjonowania.
Gdy toksyny dostaną się do organizmu, nawet w niewielkiej ilości, mogą się kumulować, oddziałując na niego przez wiele lat. Źródłem toksyn jest zanieczyszczenie środowiska, środki ochrony roślin używki, negatywna rola stresu i niewłaściwy tryb życia.  Jednak jednym z największych i najbardziej niebezpiecznych źródeł toksyn jest niewłaściwa dieta, niewłaściwe odżywianie. Bogactwo tłuszczy, cukrów, barwników i konserwantów, a do tego barak umiejętnego łączenia pokarmów i dobierania składników odżywczych sprzyja przeciążeniu organów odpowiedzialnych za procesy wydalnicze. Upośledzenie funkcji nerek, wątroby, jelita grubego, czyli naturalnych oczyszczalni organizmu, sprawia, że toksyny magazynują się w nich, powodując ich dysfunkcję. Na skutek tego procesu dochodzi do zaburzeń fizjologicznego usuwania toksyn z organizmu i w ten sposób następuje samozatrucie.
Na skutek skumulowania się toksyn, negatywnych składników przemiany materii w organizmie, następuje zaburzenie równowagi organizmu, któremu towarzyszy wiele objawów, które często mylone są jako przyczyna innych chorób.


Wymienić należy:

  • przemęczenie,
  • obniżenie sprawności fizycznej i psychicznej,
  • złe samopoczucie, bóle głowy, mięśni, stawów,
  • choroby skóry, nieprzyjemny zapach ciała
  • obniżenie odporności
  • senność, rozdrażnienie,

Organizm ludzki pewnym stopniu potrafi radzić sobie z obecnością toksyn, oczywiście z  małą ilością jednak na skutek poważnego zanieczyszczenia organizmu należy wspomóc proces oczyszczania odpowiednia suplementacją.
Organizm człowieka posiada trzy główne kanały oczyszczania organizmu:

  • Jelito grube
  • Wątroba
  • Nerki

Sam proces oczyszczania organizmu z toksyn rozpoczyna się już w jelitach. Gdy toksyny przedostaną się do krwiobiegu, trafiają do wątroby. Wątroba to mała oczyszczalnia. Unieszkodliwia trucizny, wiążąc je z białkami lub innymi związkami, które poprzez krew przenoszone są do nerek a stad wydalane z moczem. Gdyby w ten sposób można było wyeliminować wszystkie trucizny, było by idealnie. NIESTETY TAK NIE JEST!

Na podstawie wielu badań określono siedem stopni zanieczyszczenia organizmu:
1.    Każdy zdrowy człowiek zaczyna odczuwać ciągłe zmęczenie
2.    Oprócz ciągłego zmęczenia dochodzą bóle głowy i łamanie w kościach całego ciała
3.    Pojawiają się wszelkiego typu alergie
4.    Pojawiają się guzy, kamienie, torbiele, nadwaga
5.    Dochodzi do deformacji organów wewnętrznych, kości i stawów
6.    Pojawiają się organiczne choroby układu nerwowego dochodzi do rozkładu komórek i organów, które powoduje tworzenie się chorób nowotworowych

Na postawie wyżej przedstawionej skali, każdy może łatwo określić stopień zanieczyszczenia swojego organizmu.

Istnieje wiele metod i sposobów oczyszczania organizmu z toksyn, pasożytów
Oczyszczanie może obejmować tak cały organizm, jak i wybrane jego organy: wątrobę, nerki, stawy czy jelita.

Oczyszczanie wątroby

Wątroba jest drugim bardzo ważnym narządem spełniającym ponad 50 czynności w naszym organizmie, niezbędnych do regulowania prawidłowego przebiegu procesów biochemicznych. Prawidłowe funkcjonowanie wątroby uzależnione jest od pracy nerek.
Wątroba może ulec zanieczyszczeniu na skutek nadużywania leków farmakologicznych, przede wszystkim nieodpowiednio dobranych. Stosowanie leków przede wszystkim zaburza prawidłowa mikroflorę bakteryjna organizmu prowadząc do dysbiozy- zakwaszenia organizmu.

Coraz większego znaczenia nabiera także powszechne nadużywanie leków, które wpływa bardzo niekorzystnie na równowagę biologiczną flory jelit i prowadzi do dysbiozy (grzybicy), czyli zaburzeń równowagi wewnętrznego mikroekosystemu człowieka. Wszystko to upośledza prawidłowe funkcjonowanie organizmu i wtórnie zmniejsza jego zdolność do samooczyszczania.

Wątroba również jest znaczącym  narządem w procesach wewnątrzustrojowej detoksykacji. Kłopoty z tym narządem powstają głównie na skutek błędów żywieniowych. W wątrobie w toku przemian biochemicznych większość toksyn zamieniana jest w cząsteczki mniej szkodliwe, które nasz organizm łatwo może wydalić.

Stłuszczenie, przekrwienie i upośledzenie funkcji wątroby mają swoją przyczynę przede wszystkim w nadmiernym spożyciu oczyszczonych produktów skrobiowych (zwłaszcza białej mąki), cukru rafinowanego, tłuszczów nasyconych i tłustego mięsa oraz alkoholu. Groźne dla wątroby są także występujące w żywności zanieczyszczenia chemiczne, metale ciężkie, pestycydy, azotany i azotyny (np. w wędlinach), leki, antybiotyki, pozostałości po lekach weterynaryjnych oraz mykotoksyny. Każdego dnia wątroba musi dawać sobie z nimi radę. Kumulacja toksyn w organizmie obciąża wątrobę, która w końcu nie jest w stanie skutecznie sprostać potrzebom codziennej detoksykacji. Dodatkowym zagrożeniem dla wątroby są powszechnie występujące zakażenia wirusowe. Mogą one znacznie ograniczyć wydolność tego narządu, co w sposób bezpośredni przekłada się na sprawny przebieg procesów oczyszczania organizmu.


Oczyszczanie jelit


W zdrowych jelitach występuje prawidłowy skład mikroflory bakteryjnej. Bakterie wchodzące w skład mikroflory uczestniczą w procesie trawienia, przyswajaniu pokarmów oraz produkcję prawidłowego stolca. Wraz z  kałem pozbywamy się nie tylko niestrawionych resztek pokarmowych, ale wielu niepotrzebnych substancji – toksyn i ich nieczynnych biologicznie metabolitów. Jest to jedyny kanał wydalania związków nierozpuszczalnych w wodzie, a rozpuszczalnych w tłuszczach i dlatego zaparcia, niezależnie od wieku chorego, są zjawiskiem niepożądanym. Prawidłowa perystaltyka jelit zależy od obecności w nich naturalnej mikroflory i jeżeli zostanie ona zniszczona bądź zmieniona, to pojawiają się trudności w oddawaniu stolca. Dochodzi do tzw. intoksykacji organizmu. Wywołuje to wtórnie zmiany zarówno czynnościowe, jak i morfologiczne w rozmaitych tkankach, zwłaszcza w tkance tłuszczowej i może prowadzić do rozwoju rozmaitych schorzeń, między innymi otyłości i zespołu metabolicznego.
Do jelita grubego dostaje się wszystko co nie zdążyło zostać wchłonięte w jelicie cienkim, głównie woda i resztki niestrawionego pokarmu. Do jelita grubego dostaje się sporo substancji organicznych a także produkty gnicia bakteryjnego.
Jeżeli mamy problem z codziennym wypróżnianiem, cierpimy na zaparcia masa kałowa zatruwa nasz organizm. Jelita są zatkane kamieniami kałowymi i często są już zagrzybione.
Oczyszczanie należy rozpocząć od jelit, aby przywrócić w pełni funkcjonowanie kanałów wydalniczych.

Oczyszczanie układu moczowego

Wraz z moczem następuje również wydalanie substancji odpadowych z organizmu, szczególnie tych o drobnej cząsteczce, powstałych w wyniku biochemicznych przemian detoksykacyjnych, które krążą w organizmie razem z krwią.
Układ moczowy odpowiada za zbieranie ubocznych i ostatecznych produktów pochodzących z przemian biochemicznych i metabolicznych i usuwania na zewnątrz organizmu. Jego głównymi narządami są nerki, które wytwarzają mocz jako produkt filtracji krwi. Zaburzenia przesączania w kłębkach nerkowych oraz wydalania i wchłaniania w cewkach nerkowych odbijają się w sposób istotny na sprawności i wydolności czynnościowej całego organizmu człowieka. Do najczęstszych schorzeń powodujących upośledzenie funkcjonowania układu moczowego  należą zakażenia spowodowane przede wszystkim przez bakterie (głównie pałeczka okrężnicy – Escherichia coli).

Dużym czynnikiem ryzyka jest także niewłaściwy sposób odżywiania, który polega na spożywaniu dużych ilości białka zwierzęcego i nabiału oraz ograniczaniu dobowej ilości płynów. Wydalany wówczas mocz jest bardzo stężony i kwaśny, co sprzyja krystalizacji kamieni w drogach moczowych, które nie tylko utrudniają odpływ moczu, ale mogą stać się miejscem namnażania bakterii. Oba czynniki znacznie upośledzają funkcje oczyszczające układu.
Nerki są narządem parzystym , odpowiadającym za :

  • Wydzielenie enzymu- reniny
  • Wydalanie nadmiaru niezbędnych substancji przyjętych z pokarmem dla zachowania homeostazy ustroju i równowagi kwasowo- zasadowej
  • Usuwanie z moczem końcowych produktów przemiany materii oraz substancji obcych, leków

Dorosły człowiek dziennie wydala 2000 ml moczu i wraz z nim wszystko, co dla organizmu jest zbędne i szkodliwe. Podczas stanu chorobowego  może nastąpić zwiększenie ilości moczu do 2500o ml na dzień (wielomocz), lub zmniejszenie poniżej 500 ml dziennie (skąpomocz), a poniżej 100 ml/dz (bezmocz).
Barwa moczu sugeruje o obecnym stanie nerek. Mocz u osoby zdrowej powinien mieć zabarwienie żółte, słomkowe, powinien być przezroczysty.  Mocz mętny może wskazywać  na ropomocz.

Oczyszczanie skóry

Skórę ochrania organizm od zewnątrz przed niekorzystnymi czynnikami środowiska, pasożytami. Również przez skórę a właściwie przez liczne gruczoły potowe odbywa się eliminacja wielu toksyn. Od dawna wiadomo, że obfite poty pojawiające się podczas choroby zwiastują zdrowienie. Z tego samego powodu również w okresie rekonwalescencji obserwujemy wzmożona potliwość i jest to zjawisko ze wszech miar korzystne. Pot zdrowego człowieka ma naturalny, przyjemny zapach. Pot ludzi chorych bywa niejednokrotnie wręcz cuchnący. Skład potu zależy bowiem od aktualnej kondycji fizycznej człowieka. W żadnym wypadku nie należy ograniczać potliwości.

Przystępując do oczyszczania organizmu, nie należy wówczas rozpoczynać głodówek, ponieważ cały proces detoksykacji, wydalania, wydzielania działa wówczas kiedy dostarczamy do organizmu odpowiednia ilość energii- pożywienia.
Wątroba sprawnie oczyszcza organizm tylko wtedy, gdy ma zapas glikogenu. Stosując głodówki, powodujemy że organizm  do produkcji energii używa glikogen zamiast glukozy. Zmniejszająca się ilość glikogenu powoduje upośledzenie funkcji komórek wątrobowych i tym samym zmniejszenie zdolności detoksykacyjnych.

Zmniejszające się zapasy glikogenu powodują że organizm sięga do kolejnych zapasów energetycznych – tłuszczu.  Wraz z tłuszczem uwalniane zostają nawet najbardziej toksyczne związki. Pojawiająca się gwałtownie duża ilość toksyn w krwiobiegu nie jest unieszkodliwiana przez komórki wątroby, bo nie ma glikogenu. Trucizny odkładają się w innych tkankach, co powoduje ich uszkodzenie.

Innym błędem, dość często popełnianym, jest stosowanie tzw. diet jednoimiennych. Dieta polega wtedy na spożywaniu np. samych bananów, jabłek itp. W trakcie stosowania takich diet dochodzi do zjawisk, które mogą nasilać zatrucie organizmu toksynami. Dla przykładu: jabłka zawierają dużo pektyn. Pektyny bardzo silnie wiążą ołów, czyli będąc na jednoimiennej diecie jabłkowej, możemy zwiększyć nawet kilkakrotnie stężenie ołowiu w organizmie.

Źle skomponowana dieta „odtruwająca”, pozbawiona niezbędnych do życia elementów, może tylko i wyłącznie pogłębić zatrucie organizmu.
Brak w pożywieniu żelaza, selenu, cynku czy wapnia sprzyja odkładaniu się metali ciężkich w tkankach. Gdy zaczyna brakować w wątrobie wapnia, odkłada się aż 16 razy więcej kadmu i ołowiu niż w warunkach prawidłowej diety.
Niektórzy zalecają kilku lub kilkunastodniowe terapie z dużą ilością wody. Tłumacząc, że nastąpi w ten sposób wypłukanie toksyn z organizmu. Wystarczy tylko trochę pomyśleć, by stwierdzić, że jest to niemożliwe. Nie sposób bowiem wypłukać wodą związków chemicznych, zawartych np. w tkance tłuszczowej czy wątrobie.
Działania zmierzające do oczyszczenia organizmu z toksyn wpłyną na poprawę zdrowia, kondycji i samopoczucia. Nadmierna ilość toksyn w organizmie prowadzi do takich objawów jak: ogólne przemęczenie, obniżenie sprawności fizycznej i psychicznej, obniżony nastrój, zaburzenia koncentracji, bóle głowy, choroby skóry, obniżenie odporności czy alergie.
Wszystkie toksyny i przetworzone pokarmy powodują złe trawienie i prowadzą do tworzenia się toksycznych złogów w organizmie. Głównie w jelitach i wątrobie. Te złogi toksyn natomiast stanowią idealne środowisko do rozwoju różnego rodzaju pasożytów.

Polecane jest wprowadzenie diety zgodnej z dana grupa krwi.

Zmiana dotychczasowych, złych nawyków żywieniowych jest najskuteczniejszym sposobem na usprawnienie funkcji organizmu.
Podstawowe błędy jakie popełniamy to:

  • jemy za szybko i zbyt obficie,
  • nie przestrzegamy podstawowych zasad odżywiania, źle łącząc pokarmy i nieprawidłowo dobierając składniki odżywcze

Prawidłowe łączenie pokarmów, uściślając, niełączenia węglowodanów z tłuszczami, zmniejsza gnicie i fermentację zalegających w przewodzie pokarmowym resztek, a tym samym namnażanie się szkodliwej dla organizmu flory bakteryjnej. Nieprawidłowo funkcjonujące układy, pokarmowy i wydalniczy, są przyczyną stałego zatrucia komórek organizmu, które prowadzi do zmian chorobowych typowych dla procesów starzenia się.
Konieczne jest wprowadzenie zmian w naszym jadłospisie i sposobie odżywiania się, w celu poprawy kondycji i zdrowia organizmu. W codziennych posiłkach powinny dominować warzywa i owoce. Należy także wzbogacić je o ryby, chude mięso oraz produkty bogate w błonnik takie, jak ziarna zbóż, kasze czy otręby. Nie może w nim brakować sfermentowanych napojów mlecznych, jogurtów i kefirów, zawierających pożyteczne bakterie wspomagające procesy trawienne.