Pasożyty

Pasożytnictwo to znana od dawna forma współżycia dwóch organizmów, w której jeden organizm czerpie korzyści z drugiego. Organizm czerpiący korzyści kosztem drugiego nazywany jest pasożytem, a ten który ponosi szkody, nazywany jest żywicielem. Pasożytnictwo może być zewnętrzne i wewnętrzne.
Do pasożytów zewnętrznych zaliczamy między innymi wesz ludzką, pluskwę domową , a także wszelkie owady „gryzące” jak muchy czy komary.
Pasożyty wewnętrzne to m.in. owsiki, tasiemce, włosień kręty, glista ludzka, lamblia jelitowa, rzęsistek pochwowy, węgorek, tęgoryjec dwunastnicy, świerzbowiec, itd.

Tasiemce są płazińcami, dorastają do 15m, przechodzą złożony cykl rozwojowy, a co z tym związane potrzebują żywiciela pośredniego. Tasiemiec bytujący w ciele człowieka wywołuję chorobę zwaną tasiemczycą. Do głównych tasiemców pasożytujących w ciele człowieka zaliczamy; tasiemca uzbrojonego, nieuzbrojonego, karłowatego, bruzdogłowca szerokiego i tasiemca bąblowcowego.

Do owadów pasożytujących na człowieku zaliczamy wszy, komary, muchy, pluskwę domową
Wesz ludzka wywołuje wszawicę. Może przenosić zarazki tyfusu. Żywi się wysysaną ze skóry krwią człowieka, wydzielając jednocześnie toksynę która powoduje świąd i zapalenie. Bytować może na owłosionej skórze głowy – wesz głowowa, wśród włosków łonowych – wesz łonowa, a także na ubraniu – wesz odzieżowa.
Komary to bardzo uciążliwe pasożyty, ich ugryzienie powoduje zaczerwienienie i świąd, a czasem obrzmienie okolicy ukąszenia. Mogą przenosić groźne choroby, jak np. komar widliszek który jest nosicielem zarodźca malarii.
Mucha tse-tse przenosi groźne choroby śpiączkę afrykańską i nagane, na szczęście zamieszkuje ona tropikalną i subtropikalną Afrykę.
Pluskwa domowa może być nosicielką gorączki Q

Do pajęczaków będących ludzkimi pasożytami zaliczamy m.in. kleszcze i świerzbowca.
Kleszcze żywią się ludzką krwią. Są nosicielami groźnych chorób takich jak borelioza, gorączka plamista, czy zapalenie opon mózgowych.
Świerzbowce są przyczyną choroby zwanej świerzbem. Samice drążąc korytarze pod skórą powodują przykre swędzenie. Świerzbowcem można się łatwo zarazić poprzez kontakt z osobą chorą, np. poprzez podanie ręki.

Nicienie to jedna z gromad należących do obleńców. Do nicieni uznanych za pasożyty człowieka zaliczają się owsiki ludzkie, glista ludzka, włosień kręty, włosogłówka ludzka, węgorek jelitowy oraz tęgoryjec dwunastnicy.