Choroby cywilizacyjne

Choroby cywilizacyjne można krótko zdefiniować jako choroby występujące powszechnie na świecie, które są związane z postępem współczesnej cywilizacji. Choroba nosząca miano cywilizacyjnej, pozostaje nią na czas, dopóki ludzkość nie upora się z nią, a zachorowalność i śmiertelność z jej powodu nie straci wymiaru globalnego.
Do chorób cywilizacyjnych najczęściej wymienianych zalicza się

Do głównych przyczyn chorób cywilizacyjnych należą; stres, brak ruchu, zła dieta zbyt bogata w tłuszcze i cukry a uboga w witaminy, składniki mineralne i błonnik, hałas i niepokój, stykanie się z coraz to nowymi substancjami chemicznymi i formami promieniowania, a także zanieczyszczenie powietrza i wód, a tym samym gleby przez gwałtownie rozwijający się przemysł.

Pomimo nowo napotykanych trudności w utrzymaniu zdrowia, każdy sam może o nie zadbać jak najlepiej potrafi, pod warunkiem że chce.
Stosując odpowiednią dietę, np. taką która jest zgodna z naszą grupą krwi, będziemy mogli ograniczyć organizmowi te substancje, które utrudniają jego pracę. Powinniśmy zwrócić uwagę na to co jemy i w jakich ilościach, tak aby dostarczyć optymalną ilość witamin, makro- i mikroelementów. W codziennej diecie nie możemy zapomnieć o obecności świeżych warzyw i owoców. Tłuszcze zwierzęce należy zastąpić roślinnymi i tłuszczami pochodzącymi od ryb.
Pamiętajmy o piciu wody mineralnej w dostatecznych ilościach.
Warto raz na jakiś czas przeprowadzić oczyszczanie organizmu, pozbędziemy się dzięki temu nagromadzonych toksyn i zyskamy nową siłę do życia.
Nie należy zapominać o uprawianiu sportów na świeżym powietrzu, jazda na rowerze, bieganie, aerobik, sprawią że poczujemy się lepiej.
Bądźmy pogodni i uśmiechnięci, a to na pewno poprawi nasze samopoczucie i pomoże przezwyciężyć trudności, ograniczyć stres.
Czasem warto wspomóc system trawienny organizmu poprzez zastosowanie naparów ziołowych czy naturalnych preparatów powstałych na bazie wyciągów z ziół.